Jak jsem přišel o ZAMČENÉ kolo za pár sekund

Prolog

Thule ProRide 591 je zřejmě celosvětově nejprodávanějším nosičem pro uchycení kola na střeše vozidla. Jeho výhodou je hlavně pohodlná a rychlá montáž (bez nářadí) jak samotných nosičů na střechu, tak hlavně upevnění kola do nosiče. Švédský výrobce se na svém webu chlubí, jaké všemožné testy v extrémních podmínkách jeho výrobky podstupují, ale bohužel je netestuje proti českým zlodějům! O tom jak jednoduché je obejít zámek na nosiči a nedestruktivně kolo ukrást, jsem se bohužel přesvědčil na vlastní kůži.

Srážka s realitou

V neděli 7.února 2016 mi v Praze-Radotíně za bílého dne neznámý zmetek ukradl ze střechy auta ze zamčeného nosiče Thule mého karbonového miláčka (pořizovací cena 46.000 Kč + před rokem koupený nový rám za 15.000 Kč). Stalo se to v naprosto tiché a klidné ulici v zástavbě vilek a rodinných domů, přímo před okny otce mého kamaráda. Mé pocity v okamžiku zjištění si asi dovede představit jen ten, kdo něco podobného zažil. "Rozčarování" bylo o to větší, že nosič zůstal na střeše nepoškozený, zamčený a v naprosto stejné poloze jak jsem ho opouštěl - jen to mé kolo tam chybělo.

Kouzlo?

Nevěřil jsem svým očím a v mé počáteční zmatenosti jsem i na chvíli zapochyboval, jestli jsem tam to kolo vůbec skutečně dal a zamknul. Ale měl jsem na to tři svědky, se kterými jsme si znovu procházeli co se dělo, než jsme auto opustili, ale vždy došli k tomu, že to tak bylo. A kromě toho - kdyby zloděj nějakým způsobem zámek odemkl, proč by ho zase zamykal? Ani přivolaný policista netušil, jak to zloděj mohl provést - nikdy se prý s něčím takovým nesetkal. A trochu jsem měl i pocit, že úplně nevěří, že jsem skutečně poškozený a že si nevymýšlím.

Pachatel neznámý

Po sepsání protokolu na obvodním oddělení Police ČR jsme s kamarádem nejdříve objeli bazary přímo v Radotíně (samozřejmě v něděli vše zavřeno a v tom jediném otevřeném "v zimě prodávají jen lyže"). Hned potom jsme zkusili najít nějaké kamery v okolí, kde by třeba byla nějaká šance, že zloděje natočily. O jedné městské kameře úhlopříčně na protějším rohu bloku nám řekli policajti ("a taky si jí prověří"). Druhou - soukromou na rodiném domě jsme našli přes druhou úhlopříčku do dalšího protějšího rohu bloku. Pán byl ochotný a do druhého dne večer nám z kamery záznam vydoloval a předal. Žádná jiná kamera zřejmě v celé čtvrti není.

Zde je vystříhaný záznam, jak si zloděj jde pro kolo a za minutu na něm ujíždí:


Záznam jsem předal policii, ale jak asi tušíte, po pachateli se stále pátrá bezvýsledně... Nepoznáte náhodou pachatele ze záznamu?

Jak dostat ježka z klece?

Nějak mi nedala spát ta otázka, jak to vlastně ten zmetek provedl. Kupodivu jsem na celém internetu (českém i světovém) našel jen jednu jedinou zmínku o tom, že by se s tím už někdo setkal. Pisatel na bike-fóru sice řešení nedotáhl, ale mě to inspirovalo k domácím pokusům, které vedly k prvnímu výsledku:


K natrénování postupu se skutečným kolem zamčeným na střeše auta už byl jenom krůček. Stačilo asi 2x 4 minuty tréninku a slušný výsledek se dostavil:


Nevěříte? Lehce si to můžete zkusit - třeba doma s tou trubkou od vysavače - bez rizika poškození kola nebo auta. Taky jsem tomu nejdřív nevěřil. Bohužel je to tak!

Nedejte jim šanci !!!

Nenechávejte kolo na střeše bez dozoru ani minutu - jak je vidět i minuta je moc prostoru pro zloděje k tomu, abyste své kolo už nikdy neviděli. A pokud už se potřebujete od auta na chvíli vzdálit, použijte doplňkový zámek - minimálně takový jako se používají na motocykly.

Co na to Thule?

Thule má na svém webu krásný formulář "Kontaktujte nás". Napsal jsem tedy jak do centrály Thule Sweden tak do zastoupení Thule.cz. Poslal jsem jim i obě videa demonstrující, kde udělali soudruzi ze Švédska chybu, s prosbou o jejich vyjádření a otázkou jak se k celé věci postaví. Doteď bohužel žádná odpověď nepřišla. Paní z Thule.cz, kam se mi podařilo dovolat, mi jen řekla že ona není kompetentní se vyjadřovat, že kolegové video viděli, o tomto způsobu už slyšeli a že určitě odpověď dostanu.

Lehce dobrou zprávou je, že model ProRide 591 byl nedávno nahrazen horkou novinkou ProRide 598. Ten už má spodní čelist držící rám kola doplněnou o vyšší bočnici zajišťující bezpečnější držení rámové trubky.

Určitě tedy bude o něco těžší kolo z čelistí vykroutit, ale vychýlení svislé trubky horní čelisti do krutu tak jako u starého modelu zřejmě nic bránit nebude. Možná to už nepůjde jen tak holýma rukama jako na mém videu, ale dovedu si představit přípravek - "rozklíčidlo", kterým půjde vytočit horní čelist kolem svislé osy tak daleko, aby šlo kolo vyndat z nosiče. A kromě toho...

Další finta zlodějů

Thule prodá komukoli (i přes eShop) jakýkoli náhradní klíček k nosičům Thule - stačí uvést kód napsaný na zámku nosiče. Skvělá věc pro majitele, když se mu malý klíček někam zatoulá. Ještě lepší je to ale pro zloděje! Z paní v Thule.cz zmíněné výše jsem po telefonu dostal alespoň jednu užitečnou informaci, a to že kombinací klíčků Thule je na trhu pouze 200! Při ceně jednoho klíčku 150 Kč si lehce spočítáte, že stačí mít u sebe přehledně srovnaných 200 klíčků a jeden zloděj tímto způsobem zvládne za jeden den ukrást tolik kol, že má investici zpět! Stejným způsobem se ovšem kradou i samotné nosiče (a sportboxy) z aut - třeba cyklistů, kteří zrovna jezdí na kole v oblasti, kam se předtím přemístili autem.

Jak se bránit? Vybrousit nebo aspoň vyškrábat kód uvedený na zámcích nosičů - některé firmy prodávající Thule v Česku to nabízejí jako doplňkovou službu k prodeji nosičů nebo zámků. Pak je samozřejmě možností samotné nosiče alespoň schovat do auta.

Ukradené kolo: Cube Reaction GTC Pro Carbon

Číslo rámu: WOW 82905KP0714M

Zvláštní znamení (v době krádeže): červený převodník

Naděje je minimální, ale třeba ho někde uvidíte, v tom případě se pokuste kolo zadržet na místě a přivolat policii ČR!

Nebo kontaktovat původního majitele:
fiserpavel (zavináč) gmail.com
724080772

Odměna samozřejmostí!
Sdílejte prosím všem cyklistům, nedávejme šanci zlodějům!